Petitflora - Sysser leggings
Rosa leggings til børn med blomster
En smuk, dæmpet rosa farve med fine blomster i grønne, gule, grå og rosa nuancer. Sysser leggings har et blødt og harmonisk udtryk, hvor de små farvedetaljer giver liv til den rolige bundfarve.
De blomstrede leggings er håndsyet i Danmark i en dejlig blød bomuldskvalitet med stræk, som gør dem behagelige at have på gennem hele dagen.
Et par yndige leggings til piger, der både er fine sammen med en sød bluse og praktiske til hverdagens mange aktiviteter.
En bred elastik, der sidder behageligt
Når børn skal have leggings på fra morgen til aften, er det vigtigt, at de sidder godt og føles behagelige.
Derfor er Sysser leggings forsynet med en bred, blød elastik i taljen, som hjælper dem med at blive siddende, hvor de skal, uden at stramme unødigt.
Den strækbare bomuld følger barnets bevægelser, mens den tætsiddende pasform giver et enkelt og fint udtryk.
Det gør leggingsene behagelige at have på, uanset om barnet sidder på gulvet og leger, løber rundt i haven eller hygger sig med en god bog.
Praktiske leggings til vuggestue og børnehave
En stor del af børns hverdag foregår i bevægelse, og derfor er det en fordel med tøj, der er nemt at have med at gøre.
Sysser leggings er syet i 96% bomuld og 4% elastan, som giver stoffet en dejlig fleksibilitet.
Den tætsiddende pasform gør dem velegnede under både regntøj og flyverdragt, hvor de ikke fylder unødigt omkring benene.
Samtidig gør den bløde elastik i taljen leggingsene nemme at trække af og på, når barnet begynder at øve sig i selv at tage tøj på.
En praktisk detalje, der kan gøre de travle morgener og garderobesituationerne i institutionen lidt lettere.
Blomstrede leggings, der er nemme at kombinere
De fine farver i Sysser leggings giver mange muligheder for at sammensætte et sødt og personligt outfit.
Den dæmpede rosa bund passer smukt sammen med både creme, hvid og sandfarvet, mens de grønne og gule nuancer i blomsterprintet giver mulighed for at vælge en overdel med lidt mere farve.
Prøv dem med en enkel bluse eller en lun strikcardigan på køligere dage.
Leggingsene er også fine under en nederdel eller kjole, hvor de giver et ekstra lag omkring benene uden at fylde for meget.
Se også udvalget af bluser til børn, og find en overdel, der passer til de fine blomsterfarver.
Håndsyet i Danmark med omtanke for de små
Hos Petitflora bliver børnetøjet syet med fokus på de detaljer, der gør en forskel, når barnet har tøjet på.
Sysser leggings er fremstillet i en blød og strækbar bomuldskvalitet med en bred elastik i taljen, så barnet får en behagelig pasform og god bevægelsesfrihed.
Bomuldsstoffet er OEKO-TEX® STANDARD 100-certificeret, hvilket betyder, at det er testet for en række skadelige stoffer.
Et par håndsyede leggings, hvor det fine blomsterprint og den praktiske komfort går hånd i hånd.
🌿Produktdetaljer
-
• Materiale: 96% bomuld og 4% elastan.
-
• Farve: Dæmpet rosa med blomster i grønne, gule, grå og rosa nuancer.
-
• Blød og strækbar bomuldskvalitet.
-
• Bred og behagelig elastik i taljen.
-
• Tætsiddende pasform med god bevægelsesfrihed.
-
• Velegnede under nederdele, regntøj og flyverdragt.
-
• OEKO-TEX® STANDARD 100-certificeret stof.
-
• Håndsyet i Danmark.
-
• Producent: Petitflora.
🌿Vaskeanvisning
Sysser leggings kan vaskes i vaskemaskinen ved 40 grader.
Vend gerne leggingsene på vrangen inden vask, og brug et vaskemiddel beregnet til kulørt tøj. Det hjælper med at bevare den dæmpede rosa farve og de fine blomster længst muligt.
Efter vask anbefaler jeg, at du forsigtigt trækker leggingsene i facon, mens de stadig er let fugtige.
Lad dem derefter lufttørre, og undgå helst tørretumbleren, da varmen med tiden kan påvirke elastanen og mindske stoffets strækbarhed.