Petitflora – Alberte leggings
Creme leggings til børn med print
Bløde leggings er sådan en af de ting, der hurtigt bliver en fast del af børnegarderoben. Alberte leggings er syet i en blød og strækbar bomuldskvalitet, der følger barnet gennem både leg, bevægelse og de mere rolige øjeblikke i hverdagen.
Den cremefarvede bund og det fine print giver leggingsene et sødt og roligt udtryk, samtidig med at den enkle model gør dem nemme at kombinere med resten af garderoben. Brug dem sammen med en bluse eller strik til hverdag – eller under en kjole, når der skal lidt ekstra varme på benene.
Bløde leggings med plads til bevægelse
Alberte er fremstillet i 95 % bomuld og 5 % elastan. Kombinationen giver en blød, åndbar og fleksibel kvalitet, som smyger sig behageligt om kroppen og følger barnets bevægelser.
Selvom leggingsene har den klassiske tætsiddende pasform, er der stadig god bevægelsesfrihed. Barnet kan kravle, løbe, danse, lege og putte sig på sofaen uden et par bukser, der føles stive eller begrænsende.
I taljen har Alberte en blød elastik, som ikke ruller. Det kan lyde som en lille detalje, men det gør en stor forskel i hverdagen. Elastikken hjælper leggingsene med at blive siddende, hvor de skal, samtidig med at taljen føles behagelig mod kroppen.
En nem basisfavorit til børnegarderoben
Et par gode leggings til børn skal kunne bruges igen og igen. Alberte fungerer lige så fint alene med en bluse som under en kjole eller tunika og kan nemt styles efter årstiden.
På kølige dage er de fine sammen med en lun strik og et par strømper, mens de i overgangsperioderne er perfekte sammen med en let bluse. Det gør Alberte til et par alsidige børneleggings, som kan følge barnet gennem store dele af året.
Og selvfølgelig er Alberte håndsyet i Danmark hos Petitflora – i en lille kollektion, hvor der er tænkt over både pasform, materialevalg og de små detaljer.
🌿Materiale & detaljer
• 95 % bomuld
• 5 % elastan
• Oeko-Tex Standard 100 certificeret
• Blød og strækbar kvalitet
• Cremefarvet med print
• Blød elastik i taljen, som ikke ruller
• Behagelig og fleksibel pasform
• Håndsyet i Danmark
• Producent: Petitflora
🌸Vaskeinfo
Alberte leggings kan vaskes i maskinen ved 40 °C. Vend dem gerne på vrangen inden vask for at passe bedst muligt på farver og print. Brug vaskemiddel beregnet til kulørt tøj og undgå gerne tørretumbleren.
Lufttørres efter vask.